botoks-fiyatlari-rt-4Botoks;  kasları gevşetmek amacıyla enjeksiyon iğne ile uygulama yapılacak yere Botulinum isimli bir bakteriden elde edilen sıvılaştırılmış dolgu maddesinin doldurulması işlemidir. Yaşlılığın veya çeşitli hastalıkların yol açtığı kırışıklıklar, yüz çökmeleri ve benzeri sorunlar sebebi ile yüzün daha diri ve gergin hale getirilmesi işlemidir. Kadınlar ve erkekler tarafından güvenle uygulanabilir. Botoks işlemi yaptırabilmek için herhangi bir deri hastalığı olmamalıdır. Özellikle botoks tedavisini etkileyen ilaç kullanılıyorsa, kesinlikle botoks uygulanmamalıdır.

Botoks Nerelere Uygulanabilir?

En çok botoks yapılan bölge yüz dür. Aynı zamanda  alın, göz çevresi ve kaşların arasına uygulanabilir. Ayrıca boyun çizgileri, burun kenarlarındaki kırışıklıklar, burun ucu kaldırma, dudak üzerleri, çene bölgesi kırışıklıklarında da kullanılır. Kırışıklık giderme-gerdirme ve gözaltı torbalarını yok etmede kullanılan bu yöntem, özellikle bayanların tercih ettiği estetik tedavileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu tedavinin sağlığı etkileyecek bir yan etkisi yoktur. Botoks yüz haricinde terleme tedavisinde de uygulanır. Botoks koltuk altına uygulandığı takdirde terleme sorunu ortadan kaldırılmış olur.

Botoksun Etkisi Ne Zaman Başlar Ve Ne Kadar Sürer?

Botoks uygulamadan 48 saat sonra etkisini göstermeye başlar. Son halini alması yaklaşık 10 günü bulur. Botoks uygulamaları ilk uygulamalarda 6 ayda bir, tekrar eden uygulamalarda 8-10 ayda bir, düzenli uygulamalardan sonra yılda bir yapılırsa son derece başarılıdır. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, çok mimikli kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir. Genellikle botoks enjeksiyonları sonucu yüz kasları, fazla hareket etmemek konusunda adeta eğitilirler. Zaman içerisinde, çizgileri rahatlatmak için daha az botoks kullanmak yeterli olur.

Botoks tedavisi ne kadar sürer?

Botoks çok kolay bir operasyondur ve 10 dakika kadar kısa bir sürede işlem tamamlanır. Tedavi edilen bölgedeki kaslara sulandırılmış ilaç çok küçük bir miktar enjekte edilir. Bu prosedür tedavi odasında, dik bir pozisyonda otururken, hızlı bir şekilde uygulanır. Tedaviden sonra 1-2 saat süreyle dik bir pozisyonda kalmak botoksun enjekte edildiği yerde kalmasını sağlamak açısından büyük önem taşır. Ayrıca bu süre boyunca ilacın enjekte edildiği kaslara egzersiz uygulanmalıdır.