İnsanları birbirinden farklı kılan birçok karakteristik özellik vardır. Kıl yapısı bu özellikler içinde en çok farklılık gösteren yapılardan biridir.Rengi, dalgalı ve düz oluşu, uzunluğu herkezde farklıdır. Bu doğallıklar dışında insanlar ; görsel zevk ve beğenileri doğrultusunda saçlarının modelini,rengini değiştirerek görüntülerini öncelikle kendilerini mutlu edecek şekle sokarlar.

Saç insanda, baş üzerinde bulunan kılların bütününe verilen isimdir. Saç , vücudumuzda ki diğer kıllara göre daha hızlı uzar. Saç günde ortalama günde 0,03 mm. ile 0,04 mm. uzar ki bu da sağlıklı insanlarda ayda ortalama 1 cm.’ye denk gelir. Her saç kılının büyüme ve duraklama dönemleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Bu sebeple 2-3 haftalık bebeklerde aniden “Saç Dökülmesi” görülür. 6 aydan sonra saçlar yetişkinlerin saç düzenine uyar.

Saçın Gelişimi

Saç; keratin moleküllerinin bağlarla birbirine bağlanarak oluşturduğu,birden fazla katmanlı, oldukça karmaşık bir biyolojik yapıdır. Saç, bir çeşit keratin içerir ve üç farklı tabakadan oluşur: Kütikül, Korteks ve Medulla. Kütikül dış tabakadaki koruyucu bölümdür Saçın farklı renklerde oluşu, melanin pigmentasyonunun bir sonucudur. Saçtaki melanin ilk olarak saç derisinin altındaki melanositler tarafından üretilir. Saç ilerleyen yaşlarla birlikte grileşir. Ancak gerçek gri saçlar ileri yaşlara kadar ender görülür; sıklıkla “gri saçlar” adı verilen saç, beyaz ve pigmentli saçın bir karışımıdır. Grileşmenin erken aşamalarında ani bir pigmentasyon kaybı oluştuğu düşünülmektedir.

Bakımlı saç; sağlığı ve kişinin güzelliğini simgeler. Kimi insanlarda saç dökülmesinden kaynaklı kaygılar, psikolojik sorunlar oluşturmakta, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Saç hem erkekler hem de kadınlar için vazgeçilmez kozmetik unsurlar olarak binlerce yıldır önem taşımaktadır. Sağlıklı ve güçlü saçlar ideal güzelliğin önemli bir fakötürü, güzelliğin ve cazibenin en önemli parçasıdır.

Beyaz Saçlar; Saçın beyazlaması , saça doğal rengini veren melanin pigmentlerinin yeterince üretilememesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Saçın normalden daha önce ve ya sonra beyazlaması tamamen genetik ve biyolojik nedenlere bağlıdır. Oluşumdan Dökülmeye Saç Döngüsü Saçın yaşam döngüsü 3 fazdan oluşmaktadır: Anajen (aktif büyüme), Katejen (geçiş) ve Telojen (dinlenme). Anajen faz yaklaşık olarak 1000 gün, Katejen faz birkaç hafta ve Telojen faz da yaklaşık olarak 100 gün sürer. Herhangi bir zamanda saçların %5-10’u telojen fazdadır. Kafa derisindeki binlerce farklı saç folikülü herhangi bir zamanda farklı aşamalarda bulunur.

Saç her ay ortalama 1 cm. kadar olmak üzere, 2-6 sene boyunca sürekli büyür ve sonra 2-4 hafta boyunca büyümeyi durdurur. Bu süreden sonra saç dökülür, normalde her gün ortalama 100 saç dökülmektedir. Saç döngüsü çok yavaş bir süre olduğu için, herhangi bir tedavinin yararının görülmesi zaman gerektirir.

Department Doctors