botoks-fiyatlari-rt-4Dolgu; vücuttaki herhangi bir yapının (yüz, dudak, el sırtı, burun vb.) hacmini arttırmak, derin kırışıklıkları doldurmak ve dudak dolgunlaştırmak için kullanılan yöntemidir. Kullanılan ürüne göre dolgu maddelerinin kalıcılığı değişmekte olup, ortalama 6-12 aydır (Dudak 4-6 ay). Kalıcılığı daha uzun olan sentetik malzeme içeren dolgularda mevcuttur. Yüz ve dudak kırışıklıkları tedavilerinde yaygın olarak Dolgu kullanılmaktadır ve bu konuda geniş kullanım alanına sahiptir. Dudaklara istenilen şekil Dolgu tedavisi ile verilebilir. Yine yüzde ki çizgilerin, kırışıklıkların ve yüz kıvrımlarının tedavisi yapılabilir. Derinin üst kısmında cilt tonu rengi Şeffaf-renksiz jel formundaki dolgu maddesi ile karışarak bütünlük oluşturur.

Deri altındaki kollajen ve elastik lifler ilerleyen yaş ile birlikte kırılmaya ve eskimeye başlar. Bu kırılmalara Yaşam boyunca yapılan bazı davranışlar katkıda bulunur ve sürekli gözleri kısma, kaşları çatma, yüz mimiklerini çok kullanma, sigara kullanımı bu kırılmaları artırıcı etkilerdendir. Dolgu maddeleri hacim kaybı olan yerlere de enjekte edilerek hacim verilir. Dolgu maddeleri günümüzde 3 kategoride sınıflandırılmaktadırlar:

Kalıcı olmayan (1 yıldan kısa)

Yarı kalıcı (1-2 yıl arasında)

Kalıcı (2 yıldan fazla)

Hyalüronik asit içeren (kalıcı olmayan) ürünler dolgu maddelerinden en çok kullanılanlardır. Bu madde su tutucu özelliğinden dolayı cilde hacim vermekte ve sonrasında vücut tarafından metabolize edilerek etkisi sonlandırılmaktadır. Kalıcılığı 6-12 ay arasında değişmekte olup, yüzün her bölgesine ve ellere uygulanabilmektedir.

 • Dolgu Maddelerinin Uygulandığı Yerler
 • Burun kenarından aşağı inen çizgiler
 • Burun ile ağız arasındaki çizgiler
 • Dudak dolgunlaştırılması
 • Dudak etrafındaki radial çizgiler
 • Göz çevresindeki kırışıklıklar
 • Alında bulunan çizgiler
 • Akne izleri
 • Travma veya kaza sonucu oluşan izler
 • Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak
 • Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesi

Dolgu Uygulama;

Enjeksiyon yöntemiyle uygulama birkaç yerden girilerek yapılır. Her bir seans yaklaşık 20-30 dakika kadar sürer. Genellikle 2 seans birlikte uygulanır. İlk kez yapılıyorsa 2 veya 3 hafta sonra tamamlayıcı bir seans daha gerekebilir. Aynı kişiye, çökük alanının derinliğine göre birden fazla dolgu maddesi kullanılabilir.  Derin çökmelerde ilk uygulama sonrasında 3 ay içinde tekrar yapıldığında daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Uygulama sonrasında üç gün boyunca yoğun fiziksel aktiviteden kaçınılmalı, masaj yapılmamalı, sıcak-soğuk ortamlardan kaçınılmalıdır (kızarıklık ve şişlik kaybolana kadar). Ertesi gün cilt bakım ürünleri kullanılabilir. Yan etki olarak kızarıklık, şişlik, morluk vb. görülebilir. Kullanılan dolgunun niteliği ve kişinin cilt yapısına göre etki ortalama 6-12 ay devam eder.