peeling-genclesme-rt5  Kimyasal Peeling; meyve asitleri ile yapılan cilt soyma işlemidir. Bu yöntem lekelerin giderilmesini sağlayarak derinlemesine temizlik sağlar. Kimyasal peeling de deriye peeling uygulanması çeşitli kimyasal ajanlarla yapılır. Zemindeki daha sağlıklı ve canlı tabakanın ortaya çıkarılmasını sağlamak için cildin yıpranmamış, sağlıklı olan tabakasını örten yıpranmış tabakanın, soyulmasını ve dökülmesini sağlama işlemidir.

Peeling; cildin soyulmasını sağlama işlemidir. Kimyasal Peeling yönteminin ana prensibi; alttaki hasar görmemiş tabakayı canlandırmak için cildin üstündeki hasarlı tabakayı kaldırmaktır. Amaç daha sağlıklı, canlı, düzgün ve gergin bir cilt elde etmektir. Bu yöntemde Peeling amacıyla çeşitli asidik ve bazik kimyasal ajanlar deriye uygulanır.

Kimyasal Peeling Uygulama;

Alfa hidroksiasitler (AHA) günümüzde özellikle yüzeysel Kimyasal Peeling gerektiren durumlarda kullanılmaktadır. AHA, çeşitli meyve ve yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve meyve asitleri olarak bilinir. Bu grup birçok meyve asidi ihtiva eder ve bugün en yaygın kullanılanı, şeker kamışı suyunda doğal olarak bulunan glikolik asittir.

Bunlar epidermisi (cildin en üst tabakasını) kolayca geçerler. Çünkü oldukça küçük moleküllerdir Fakat dermise daha alt tabakada olduğu için buraya geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını artırırlar. Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de başarılı olmaktadır.

Salisilik asitlerle (BHA) yapılan peelingde ise bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi etkiler. Daha çok akne, siyah nokta ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir. Peeling işlemi, 5-10 dakika süree ve 2-4 haftalık aralıklarla yeniden yapılır. Ciltteki düzelme 6-8 seans sonra fark edilebilir. Kimyasal Peeling işlemi sonrası kabuklar oluşursa soyulmamalıdır. Güneşten mutlaka korunulması gerekir. Doktor tarafından verilen nemlendiriciler kullanılmalıdır. Seans sonralarında doktorun tavsiye edeceği jel, krem ya da losyonların kullanılması cildin yenilenme işlemini Kimyasal Peeling seansları arasında da devam ettirecektir.