Saç Ekimi

Saç Ekimi

Saç kaybı genel olarak yaşa ve genetik özellikle bağlı olarak erkeklerde kimi zaman da kadınlarda hormonel koşullara bağlı olarak görülmektedir. Bu kayba bağlı olarak saçın tümünde ya da belli bölgelerinde kellik oluşur. Kelliğe dirençli olan bölgelerden alınan köklerin, saç kalmayan yerlere taşınması ile gerçekleştirilen bir operasyondur.

Saç Ekim Aşamaları

Hazırlık
Kelliğin sebebi, kişinin saç ekimi için uygun olup, olmadığı gibi tüm ayrıntılar hazırlık aşaması içerisinde belirlenir. Hazırlık aşaması temel olarak saç analizi ve kan testi ile başlamaktadır.
Planlama
Konsultasyon süreci adı verilen bu süreçte, saç tipi, saç kalınlığı ve saç ekimi yapılacak bölgenin sıklığı gibi teknik detaylara bakılarak ne kadar greft ekileceği, uygun greftin nereden ne sıklıkla alınacağı belirlenir. Bundan sonra da saçın traşlanması ve ön saç çizgisinin belirlenme kısmı yapılır.
3) Lokal Aneztezi
Gerek saç köklerinin toplanacağı gerekse bu köklerinin ekim yapılacağı alanlara uygulanan lokal aneztezi bölgenin doğru bir şekilde dezenfekte edilmesinden sonra uygulanır. Operasyonun ağrısız bir şekilde gerçekleşmesi için köklerin toplandığı ve ekimin yapıldığı bölgedeki sinri uçlarının uyuşturulmasıyla gerçekleşir. Bu bakımdan tıp merkezimizdeki aneztezi uzmanımız tüm operasyon süresince hastamızı takip alır.Lokal aneztezi eşliğinde gerçekleşen operasyon süresince hastanın bilinci açıktır.
Greftlerin Toplanması
Belirlenen greftlerin deriden titizlikle çıkarılmasına dikkat edilerek işlem yapılır.
Kanalların Açılması
Ortalama 2-4 saat süren kanal açma işleminde en çok dikkat edilmesi gereken açılacak deliklerin toplanan saç kökleriyle ayn yönde ve aynı tipte olmasının yanı sıra başarılı bir saç ekiminin ilk kriteri olan ön saç çizgisindeki kanalların da doğal bir görünüm için estetik bir bakışla açılmasıdır.
Saç Köklerinin Ekilmesi
Son aşamada, açılan kanallara alınan greftlerin ekimi yapılır. Genel olarak ön kısımlarda daha doğal bir görünüm elde etmek için tekli, arka kısımlarda ise daha sık bir görünüm için çift ve çoklu greft ekimi yapılır.
Saç Ekimi Sonrası Süreç
Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle, ilk üç gün boyunca bölgenin her hangi bir darbeden korunması gerekmektedir. Bu süre boyunca sırt üstü yatılmalı ve terleme oluşabilecek her türlü aktiviteden uzak durulması gerekmektedir.Antibiyorik tedavisine başlandığı için alkol kullanılmamalı, deniz ve özellikle havuz gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Üç günün sonunda saç yıkanabilir. İlk yıkamanın hastanede özel şampuanlarla ve hijyenik koşullarda yapılması sağlıklı iyileşme süreci açısından önemlidir.