Doğal Saç Çizgisi

sac-ekimi-dogal-sac-cizgisi-32Hasta analizi ve planlamasından sonra yapılacak işlemdir ve saç ekiminin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.öncelikle bireyin yaşı kaç olursa olsun temkinli bir saç hattı oluşturmak önemlidir. Bunu da iki kaş arası orta noktasından 7-9 cm mesafede bir orta noktayı işaretlemekle başlanır. Buradan her iki yana doğru dahada geriye ve yana doğru gidilerek yanlardaki saçlı sütunun üst bölgesine bağlanılır.eğer yanlardaki saçların yüksekliği az ise burayı yukarı taşıyacak şekilde kreasyon yapılır.aksi takdirde yapılacak direkt birleştirme estetik ve doğal sonuç vermekten uzaklaşacaktır. Bu işlem estetik bir işlemdir ve doğallıktan uzaklaşmamak gerekir. Çizgi üzerine ileri geri zigzaglar yapılarak küçük düzensizlikler oluşturulur.Küçük asimetriler bir çok kişinin saç çizgisinde mevcuttur. Bu hatta çok düzgün, çizgisel bir çalışma yapmak insanların dikkatini üzerinize çeker.Bu şekilde bakışlar rahatsız edici ve utandırıcı olur. Saç hattının yanlarda geriye doğru ”U” veya ”V” şeklinde yapılarak kulak üstü ve şakak saç sonuyla dar bir açı oluşturacak şekilde birleştirilmesi gerekir.Erkeklerin yüzde 80’inde saç çizgisi ”V” gibi girintili şekildedir. Daha düz saç çizgileri kadınsı bir görüntü oluşturur.

Özellikle genç bireylerde alını dar bırakacak bir saç hattı planlanırsa ileride arkaya doğru açılmanın nereye kadar gideceği bilinmediğinden uyumsuz, saçma, suni bir görüntüye sebep olur. Üstelik ön tarafta, doğal olmayan olgunlaşmamış bir çehre yaratır.

Ön saç çizgisi genişliği 6 mm civarı olan ince, tekil saçlarda oluşan hafif düzensizlikler, zigzaglar, içeren ama asla katı bir düzen oluşturmayan bir bölgedir.Bunu oluşturmak cerrahi yetkinlik ve tecrubenin yanı sıra artistik yönde gerektirir. Saç ekiminde başarı kişiyi 5 sene önceki saç sınırlarına götürmesi değil, onun 15 yıl sonraki görünümünde doğallığını bozmayacak şekilde taşıması ile sağlanır.

SAÇ YÖNLERİ VE YOĞUNLUĞU

Alıcı alanın ön saç hattını dizayn edip, greft planlamasını yaptıktan sonra önemli bir konuda greftlerin ekim açısıdır. Kanallar öyle açılmalı greftler öyle ekilmeli ki saçlar uzama gösterdiğinde doğru açılarda ve yönlerde çıkmalıdır.Birçok ekim olgusunda saçların baş derisine 90 derce açıyla çıktığı ve dimdik yukarı doğru uzadığı görülür. Bu da anormal bir görüntü verir yine insanların bakışlarını üzerinize çeker.Aslında saçlar alında öne, hafifçe sağa ve ya sola yönlenmiş bir şekilde çıkarlar. Şakaklarda ve üstlerde çıkma açıları dahada dardır.Kanal açma açıları bu nedenle 20-45 derece değerlerinde olmalıdır.Mevcur saçlı alanlarda ekim yapıldığında ise zaten saç yönleri bellidir ve ona göre kanal açılır.

Kanallar açıldıktan sonra doğallık açısından önemli faktörleden biride ön saç hattına tekli ve daha ince greftlerin ekilmesidir. Daha çoklu ve kalın greftlerin ekilmesi durumunda ön hat doğallıktan uzaklaşacaktır. Ekilecek saç yoğunluğu saçların yapsına göre değişiklik gösrerebilir. Planlanan saç yoğunluğunda santimetre kareye düşen saç miktarına dansite denir. Saç dansitesi bilimsel araştırmalara göre en ideal 30- 45 greft olarak değerlendirilmiştir

Write a Comment

This site is registered on wpml.org as a development site.