Dudak Estetiği

dudak-estetigi-32   Dolgun dudaklara sahip olmak yüzdeki güzelliği tamamlayan en önemli unsurlardan biridir. Bu sebeple yapılan estetik operasyonlara denir. Bazı kişilerde dudak yapısı ince olabilir. Bazen de yaşlanma ile birlikte dudaktaki yağ dokusu miktarının azalması ile dudak kalınlığında azalma oluşabilmektedir. Dudak kalınlaştırma amacıyla kişideki probleme ve yaşa bağlı değişmek üzere yapılabilecek birçok girişim mevcuttur.

Dudak Estetiği Yapılma Nedenleri;

Bayanların, yüzlerinde ki güzellik yaklaşımlarını güçlendirmek adına ince dudak yapısına sahip ya da fazla kalın dudak yapısına sahip olanların tercih etmeleri sonucunda; dudak şekli doğallığını koruyarak belirginleşirken,  dudak üstü kırışıklıkları hafifler ve yaşa bağlı küçülen dudak hatları eski şekline kavuşur.

Dudak Estetiği Operasyon Yöntemleri;

Dudak Enjeksiyonları: Enjeksiyonlar; dolgu materyalleriyle ya da kişinin kendi yağ dokusunun kullanılması şeklinde olabilir. Amaç, dudağı kendi doğallığından uzaklaşmadan daha dolgun bir hale getirmektir.

Dudak Operasyonları: İki teknik uygulanır. Birincisi, ağız içinden yapılan kesiler ile dudağın etli kısmını kütlesel olarak dolgunlaştırmak ve görünürlüğünü sağlamaktır. İkinci yöntem ise, ince dudaklı kişilerde ve burun ile dudak mesafesi uzun kişilerde uygulanan, üst dudak çerçevesini yukarı taşıma işlemidir. Her iki teknik sonrası da iz kalmamaktadır.

  Gülme Şeklinin Değiştirilmesi İşlemi: Gülüş şekli insanın en önemli imzasıdır. Güzel bir gülüş için, dudaklar ve dişler uygun pozisyonda olmalıdır. İki tür yöntem uygulanır. Birincisinde, üst dudak yukarı doğru çekilir ve diş etleri görünür. Bu bazı insanlarda güzel dursa bile çoğu kişi tarafından tercih edilmez. İkincisinde ise, dudak kenarları yanağa doğru uzar. Sakin ve samimi bir hava verir. Botox yöntemi kullanılarak yapılabilir. Çok fazla diş eti gözüken hastalara, estetik uygulamalar yapan diş hekimleriyle birlikte ortaklaşa bir çözüm önerisi sunulur.

Dudak Estetiği İyileşme Süreci

Bu operasyonlar genelde lokal anestezi altında kolaylıkla uygulanabilir. Bazı operasyonlarda lokal anestezi dahi uygulanmaz. Bedenimizdeki en hassas noktalardan biri de dudaktır. Operasyon sonrası morarma ve şişmenin görülmesi. Kolay şişmesi ve kan dolaşımı fazla miktarda olduğu için normaldir. Morarma ve şişme 7-10 gün süre içinde yok olacaktır. Dudak estetiği operasyonlarından sonra her hangi bir iz kalmaz.

Write a Comment

This site is registered on wpml.org as a development site.