Göz Kapağı Estetiği

goz-kapagi-estetigi-32   Göz kapaklarında ve gözaltındaki dokularda yaşanan değişiklikler göz kapağında sarkmalara ve gözaltı torbalarına sebep olmaktadır. Göz kapağı estetiği, fazla yağ dokusunun, deri ve kas fazlalıkları ile birlikte alt ve üst göz kapaklarından çıkarılmasıdır.

Kişinin olduğundan yaşlı görünmesine sebep olan bu durum aynı zamanda yorgun bir ifadeye de neden olmakta ve kişinin enerjik görünmesini de engelleyerek psikolojik açıdan da rahatsız olmasına sebep olur. Üst göz kapağında kas ve derilerde olan gevşemeler göz kapaklarında sarkmalara neden olmaktadır. Üst göz kapağındaki yağ dokuları da görünür hale gelebilir. Göz küresi çevresinde yer alan ve gözü destekleyen yağ dokuları fıtıklaşıp torbalanmalara neden olabilir. Bu sorunları gidermek için kaslarda ve deride onarım yapılır, gerekirse yağ dokuları alınır.

Alt göz kapağında da aynı sıkıntılar yaşanabilir. Operasyon dokularda yapılan sıkılaştırma işlemi ve fazla yağ dokularının alınması ile tamamlanır. Kalp hastalığı, diyabet ve göz tansiyonu olan hastalarda bu operasyon doktor izni ile gerçekleştirilir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyat Yaşı

Bu operasyon, 35-70 yaş aralığındaki kişilere uygulanmaktadır. Fakat göz kapaklarında doğuştan sorun olan çocuklarda, 6 yaşına kadar ameliyat yaptırılması gerekmektedir. Bunun yanında genetik faktörler genç yaşlarda da göz kapağı sorunlarına yol açabileceği için 20 yaşından sonra da gözkapağı estetiği gerçekleştirilebilir.

Göz Kapağı Estetiği Operasyon Yöntemi

Üst göz kapağında kat çizgisinden, alt göz kapağında kirpiklerin hemen altında kesiler açılarak buradan müdahale edilir. Göz kapağının üst kısmında oluşan kas dokusundaki gevşeklik giderilir. Bağ ve kas dokusu onarılır, fazla yağ miktarı ve deri alınır. Alt göz kapağındaki fazla yağ, cilt ve kas dokusu alındıktan sonra özel dikişlerle kesi yeri, iz belirgin olmayacak şekilde kapatılır. Dikişlere hafif bir pansuman yapılır Göz kapağı estetiği ameliyatları (Blefaroplasti) lokal anestezi altında yapılır ve 1-3 saat içerisinde tamamlanır. Alt ve üst göz kapağı birlikte ameliyat edilecekse, önce üst göz kapağı sonra alt göz kapağı ameliyat edilir.  Ameliyattan sonra göz kapağı gergin gibi hissedilebilir, bu normaldir ve ağrı kesici ilaçlarla bu sıkıntı kontrol edilebilir. Operasyon sırasında hasta acı ya da ağrı hissi duymaz. Hasta aynı gün taburcu edilebilir. Ameliyattan bir hafta sonra dikişler alınır. Dikişler alındıktan sonra, göz kapağı çevresindeki şişlik ve morluk giderek kaybolacaktır. Çoğu zaman bir hafta içinde günlük hayata geri dönülür.