Jinekomasti (Erkekte Meme)

jinekomasti-erkekte-meme-32   Erkek göğsünün kadın göğsü şeklinde büyümesine Jinekomasti denir. Erkek göğüslerinin yağlanma ve hormonal nedenlerle normalden fazla büyüdüğü durumudur. Östrojen hormonuna bağımlı olarak meme büyümesi (jinekomasti), yaşanmaktadır.  Jinekomasti; Östrojen seviyesi artması ya da meme dokusunun östrojen hormonuna normalden fazla duyarlı olmasına bağımlı olarak  yaşanabilir. Memede büyüme genetik olarak ya da başka sebeplerden dolayı hormon seviyesi artarsa meydana gelebilir. Bebeklerde memenin belli bir büyüklükte olmasına anneden geçen östrojen hormonu sebep olur, ilk aylardan sonra bu büyüklük gerileyerek normal seviyeye ulaşır.

Genelde ilerleyen yaşlarda vücuttaki kasların erimesi ve yağ oranının artması sonrasında erkeklerde östrojen hormonunun artması yaşanabilir. Bu sebeple ileri yaş erkeklerde meme büyümesi normal karşılanmaktadır. Erkekte göğüs büyümesine yani Jinekomasti’ye; hormonal dengesizlik, karaciğer ya da tiroit hastalıkları, siroz,  kullanılan bazı ilaçlar, uyuşturucu kullanımı ve bazı kanser türleri gibi onlarca sebep neden olabilir. Ergenlik çağında (12-16 yaş) erkek çocukların büyük çoğunluğunda görülebilir ve yaklaşık %80’i 1-2 sene içinde kendiliğinden geçmekte ve meme normal büyüklüğüne geri dönmektedir. Yapılma nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Jinekomasti (Erkekte Meme) Yapılma Nedenleri;

  • Göğüslerde şişkinlik, ağrı ve gerginlik.
  • Göğüslerdeki büyüme nedeniyle oluşan görüntünün verdiği fiziki ve ruhsal rahatsızlık.
  • Cinsel kimlik rahatsızlığı.
  • Hastaların meme kanseri riski taşımaları ve bu riskin korkusu.

Jinekomasti (Erkekte Meme) Ameliyat Yaşı

Bu operasyon Ergenlik dönemi  (16-20) bitiminden itibaren uygulanabilir. Daha erken yaşlarda, fizyolojik çağ tamamlanmadığı için, bu operasyon önerilmez. Erişkin erkeklerde ise, göğüs kanseri ihtimali hatırda tutulmalı ve dikkatli olunmalıdır.

Jinekomasti Tedavisi

Bazı durumlarda memede lokal yağlanmalarla yağ dokusunun artması büyümeye sebep olabilir. Bazı durumlarda ise meme dokusunda (meme bezleri) artış gözlemlenebilir. Bu muayene ile tespit edilir. Meme bezlerinin büyümesi ile oluşan jinekomasti de, meme bezlerinin büyümüş olan kısımları çıkarılarak fazlalıkları alınır. Yağ dokusunun artışı sonucu ortaya çıkan jinekomasti de ise, liposuction ile yağ aldırma ameliyatı uygulanır. Ameliyat ortalama 1-2 saat sürer.

Erkekte jinekomasti sonucunda oluşan meme, deri sarkmasına neden verecek kadar büyük değilse, liposuction yöntemi ile tedavi edilebilir. Liposcution ile 45 dakika kadar sürecek olan operasyon için genellikle genel anestezi tercih edilir. Yağ dokusu fazlalığının yanında deri fazlalığı da söz konusu ise cerrahi müdahale (gerdirme) ile bu durum giderilebilir. Ameliyat sonrası hastalar ertesi gün normal hayatlarına geri dönebilmektedirler. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapılabilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Konular

Yaklaşık 1 ay boyunca doktorun önereceği korse düzenli olarak kullanılmalıdır. İlk 2-3 ay operasyon bölgesini gerdiren kıyafetler giyilmemelidir. Göğüs küçültmede, meme dokularının tamamı boşaltıldıkları için tekrarlama görülmez.

Write a Comment

This site is registered on wpml.org as a development site.