Karın Estetiği (Germe)

Aşırı kilo alımı, hamilelik sonrası kilolar, bölgesel kilo alımı gibi problemler sonrasında fazla yağ bulunan veya karın çatlakları oluşmuş derinin çıkartılması işlemine Karın Estetiği (Germe) denir.  Bazı durumlarda liposuction işlemi ile birlikte uygulanır. Orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı cerrahi bir Operasyon dur. Bu ameliyattan önce şişman kişiler kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Germe operasyonu ile şişman göbek ve karın görünümü düzeltir. Ameliyattan sonra oluşan ince çizgi şeklindeki iz kalıcıdır.

Karın Estetiği (Germe) Yapılma Nedeni;

İlerleyen yaş aralığı, üstü üste yapılan doğumlar, sıkça kilo alıp verme ile karın içinde oluşan yağlanma, karın kaslarında gevşeme, deri altında yağlanma gibi sorunların toparlanmak istenmesidir.

Karın Estetiği (Germe) Operasyon Yöntemi;

Genellikle bikini bölgesi içinde kasık bölgesinin üstüne ve göbek çevresine kesiler yapılarak iz görünmemesi için karın kasları sıkılaştırılır. Karın üstündeki deri de gerilir. Derinin ve derialtı yağ dokusunun fazla miktarı alınır. Yağ alımı (liposuction–lazer lipoliz) veya karın germe (abdominoplasti) yöntemleri ile mevcut olan yağlanmanın, sarkmanın ve cildin esnekliğinin durumuna bağlı olarak karın duvarının şekillendirilmesi gerçekleştirilebilmektedir. Abdominoplasti, vücut konturu düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları, liposuction vb.) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla (rahim, yumurtalık ameliyatları vb.) beraber de yapılabilir.

Aspirin ve sigara kullanımı operasyondan 2-3 hafta önce bırakılmalıdır. Karın germe operasyonlarında başlıca iki farklı yöntem olarak; tam karın germe  (full abdominoplasti) ve mini karın germe (mini abdominoplasti) uygulanmaktadır.

Mini Karın Germe: Alt karın bölgesi ve göbek altındaki fazla yağ ve cilt fazlalıklarının alınmasıdır. Etkisi obezite tanısı konmayan kişilerde daha çok olduğu için genelde bu kişiler tarafından tercih edilir.

Full Karın Germe: Tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağın alınması işlemidir. Göbek altındaki cilt fazlası alınarak ve gevşemiş olan karın kasları yeniden yapılandırılır. Germe operasyonu, bu bölgede yoğunlukla birikmiş yağlara çözümdür.

Karın Estetiği (Germe) İyileşme Süreci;

Operasyonlar genel anestezi altında gerçekleştirilir ve ortalama 2-4 saat arasında sonuçlandırılır. Hastanede kalış süresi 1-3 gündür. Şişlik, hafif ağrı ve gerginlik hissi operasyondan sonra birkaç gün yaşanabilir. Ağrılar, basit ağrı kesicilerle dindirilir. 1-3 hafta sonrasında dikişler alınır. Karın yapısının küçülmesine bağlı olarak hastanın yeme miktarı azalır. 20 gün süresince sık aralıklarla ve az miktarlarda yemek yemesi gerekir. Pansuman sargılarından sonra 1-1,5 ay korse kullanımı gereklidir. Yara izinin ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülmesi normaldir. 9 ay ila 1 yıl izlerin düzleşmesi ve solması için gerek süredir. Karın kaslarında zayıflık veya deri sarkıklığı olan hastalar için Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri mükemmel sonuç verir. Düzenli egzersiz ve diyetle hastaların çoğunda mükemmel sonuç yıllarca sürdürülebilir.