Kol Estetiği (Germe)

kol-estetigi-543   Yaşlılık, aralıklı kilo alıp verme ve yer çekimine bağlı olarak kol arka ve iç kısmında sarkıklıklar kol derisinde gevşemelere neden olur. Sarkıklık sonucu oluşan yağ dokusunun toparlanması işlemine kol estetiği (germe) denir.

Kol estetiği (germe) ameliyatı (Brachioplasty) tek başına yapılabileceği gibi diğer vücut kontur düzeltme ameliyatları (karın germe, göğüs küçültme veya büyütme ve bacak germe) ile birlikte de yapılabilmektedir. Bazen ameliyat liposcution işlemi ile birlikte yapılabilir. Bazı durumlarda ise kol germe ameliyatına gerek kalmadan liposuction çözüm olabilir.

Kol Estetiği (Germe) Operasyon Yöntemi

Deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu olgularda liposuction (lazer ile yağ alma) ile başarılı sonuç elde edilir. Ancak liposuction yöntemi fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı olduğu durumlarda tek başına yetersiz olur. Bu gibi durumlarda kol germe ameliyatı yapılmalıdır. Kol estetiği (germe) ameliyatı genel anestezi altında yapılabileceği gibi lokal anestezi altında da yapılabilmektedir. Sarkık deri ve fazla olan yağ dokusu, kol iç ve arka kısmında (sarkık bölgede) elips şeklinde bir kesi yapılarak alınır. Gerekirse operasyon sırasında kolun diğer bölgelerine de liposuction yapılır. 2-5 saat arsında genel anestezi altında tamamlanır. İçten iki tabaka şeklinde kesi yeri dikilir ve operasyon sonunda kol yumuşak bir pansumanla sarılır. Hasta aynı gün taburcu olabilir. 2-3 hafta doktorun önereceği korse kullanılmalıdır.

Kol Estetiği (Germe) İyileşme Süreci

3-4 kez ameliyat sonrası pansuman yapılmalıdır. 10-15 gün sonrasında dikişler alınabilir. Hastaya kollarını yüksek tutması önerilir ve üçüncü haftadan sonra ani kol hareketleri dışında tamamen gündelik yaşamına devam edebilir.

Write a Comment

This site is registered on wpml.org as a development site.