Kulak Estetiği (Kepçe Kulak)

kulak-estetigi-fiyatlari-32    Birçok estetik operasyon, organların gelişimini tamamladığı 19-20 li yaşlardan sonra yapılabilmektedir. İnsanlarda gelişimini en erken tamamlayan organ kulakdır. Bunun için diğer estetik operasyonlarda genellikle 15-18 li yaşlar beklenirken, kulak estetiğinde 4-5 yaşlarında operasyon yapılabilir.

Kulak estetiği ameliyatları bu sebeple küçük yaşta çocuklara da yapılabilmektedir. Özelikle ilköğretim çağında olan çocuklarda fiziksel özellikleri ile ilgili yapılan şakalar psikolojik açıdan büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı kulak estetiği operasyonunun okul çağı öncesi yapılabilmesi çocuk için önemli bir avantaj olmaktadır.

Kulak estetiği ameliyatlarında, en sık rastlanılan sorun kepçe kulak şikayetidir. Plastik cerrahide kulağın kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna kepçe kulak veya yelken kulak (protrudingear) adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olmasının onarım işlemidir.

Kulak Estetiği (Kepçe Kulak) Operasyon Yöntemi;

Kulak estetiği, genellikle kepçe kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılır. Bu operasyon genellikle 5 yaşından itibaren yapılmaktadır. Bu ameliyatta kulak arkasından girilerek kıkırdak törpülenir ve özel dikişlerle arkaya doğru kıvrık şekil verilir. Bazı insanlarda doğuştan kulak kepçesi hiç oluşmaz ya da sadece kulak memesi mevcuttur. Bu duruma Mikrotia denir. Böyle durumda Kulak Rekonstrüksüyonu ameliyatları yapılır. Genellikle Kulak Rekonstrüksüyonu, hastanın kendi dokuları kullanılarak yada beraberinde bazı suni maddeler (protez) kullanılarak yapılır.

Kepçe kulağı ameliyatlarında amaç kulağın küçültülmesi değil kulağın açısının değiştirilerek dışa dönük (yelken) görüntüsünün giderilmesidir. Kulak estetiği ameliyatlarında iz kalmaması için kesi yerleri dikkatlice görünmeyen yerlerden seçilir. Küçük yaşlarda yapılan operasyonlarda genel anestezi uygulanırken, yetişkinlere lokal anestezi uygulanabilmektedir. Ameliyat 1-2 saat sürmektedir. Hasta aynı gün ya da bir gün sonra taburcu edilir.

Kulak Estetiği (Kepçe Kulak) İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında pansumanlar çok önemlidir. Hasta ameliyat sonrasında bir bandaj ve sonrasında bir kafa bandı kullanacaktır. Bunun sebebi, kulağın yeniden şekillenmesini ve iyileşmesini kolaylaştırmasıdır. Kulaklar birkaç gün ağrıyabilir ancak bu şikayet ilaçlarla yatıştırılabilir. 2 ile 4 gün sonra bu sargı çıkarılarak daha hafif bir pansuman ile baş sarılacaktır. Bu sargıların da çıkarılmasından sonra özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bandı önerilir. Genellikle bir hafta sonra dikişler alınır. Morluk, şişme ve ödemler 7-10 gün içerisinden geçer. Kulağın büküleceği herhangi bir aktiviteden 1.5 ay kadar kaçınılmalıdır. Erişkinlerin çoğu işlerine aşağı yukarı 10 gün içinde dönebilir. Çocuklar yaklaşık yedi gün sonra okula gidebilir, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir.

Write a Comment

This site is registered on wpml.org as a development site.