Lazer Epilasyon

lazer-epilasyon-54t-ttLazer Epilasyon; kılların uzun süreli olarak yok edilmesi amacı ile renkli kıllar üzerinden özgün bir ışığın yoğun olarak gönderilmesi ile kıl kökünde yoğunlaşan ısı enerjisi sayesinde kıl kökünde tahrip meydana getirilmesi işlemidir. Bu operasyon ile uygun kıllarda kalıcı sonuçlar elde edilir. Kadın veya erkekler tarafından istenmeyen tüylerden kurtulmak için Lazer operasyon sıklıkla tercih edilir. Traş, kimyasal maddeler, ağda, cımbız ve epilasyon aletleri kalıcı çözüm sağlayamazlar. Lazer epilasyon yöntemiyle istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Bu operasyonda koyu kıllardan açık kıllara göre daha iyi sonuç alınır. Açık renkli kıl ve tüylerde de iyi sonuç alabilmek için doğru cihaz ve doğru uygulama yapılması gerekmektedir. Epilasyona başlamadan önce tüylenmenin nedeni araştırılmalıdır. Eğer tüylenme hormonal sebeplerden kaynaklanıyorsa öncelikle bu sorunun giderilmesi gerekmektedir

Lazer Epilasyon Öncesi

Lazer epilasyon öncesi en az bir ay önceden o bölgede cımbız, ağda, epilatör kullanılmaması gerekir. Çünkü lazer epilasyonda kıl kökleri hedef alınır. Aynı zamanda bronzlaşma ve solaryum dan uzak durulması gerekmektedir. Son dönemde kullanılmış olan ürün ve uygulanmış olan cilt bakım tedavileri konusunda uzmana bilgi verilmesi gerekir.

Lazer Epilasyon Sonrası

İşlemden sonra 15-20 dakika aralıklarla buz ya da soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Daha sonra 24 saat boyunca sıcak su temas ettirilmemelidir. İşlem sonrası 15-20 gün bronzlaşma ve solaryum dan uzak durulmalıdır. Epilasyonda cilt tipi, kıl tipi ve uygulama bölgesine bağlı olarak farklı cihazlar kullanılması gerekir. Cihazların lazer tipleri farklı olduğu için cilt ve kıl yapısına uygun olmaması takdirde istenilen sonuç alınamayacaktır. İstenilen sonucun alınabilmesi için Lazer epilasyon cihazının doğru seçilmesi gerekir. Eğer doğru seçim olursa oluşabilecek yan etkilerde o oranda azalıcaktır.

Lazer Epilasyon Uygulama Çeşitleri

Diode Lazer Epilasyon

Ciltte derin bölgelere Dalga boyu ile inebilmektedir. Derin bölgelere indiği için derinde kıl bulunan bölgelerde kullanılması için uygundur. Bu yöntemde lazer dalga boyu diğer lazer yöntemlerine göre uzun olduğu için koyu renkli tenlerde de tercih edilmektedir.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Alexendrite yönteminde tüyler işlem sonrası yüzeyden hemen uzaklaşır. Bu tekniğin açık tenli kişilerde kullanılması daha uygundur.

Nd:YAG Lazer Epilasyon

Çok koyu cilt tiplerine uygun olduğu için uygulama alanı kısıtlıdır.

Lazer Epilasyon Sağlık Açısından Zarar Verebilir Mi?

Lazer epilasyon sağlık açısından herhangi bir zarar teşkil etmez. Çünkü Lazer, non-iyonize (iyonize olmayan) enerjidir. Bu sayede hücre mutasyonu etkilenmez. Lazer Epilasyonda kullanılan tüm lazer tipleri yalnızca kıl foliküllerini (kılın kök hücrelerini) hedefler.

Lazer Epilasyon İşlemi Kaç Seans Yapılıyor?

Lazer işleminin kaç seans olabileceğini kılın rengi, kalınlığı, bulunduğu bölge, ten rengi gibi faktörler etkiler. Kalın, siyah renkli, kıllı ve açık tenli bireylerde seans sayısı azalırken açık renkli, ince kıllı ve koyu tenli kişilerde lazer epilasyon seans sayısı artmaktadır. Ortalama olarak 4-6 seans kalın koyu renkli kıllarda yeterli olabilmektedir.

Vücut bölgeleri için ikişer ay ara ile ortalama 4-6 seans, yüz bölgesindeki daha ince kıllar için birer ay ara ile ortalama 6-12 seans gerekecektir.

Lazer Epilasyon Seans Aralıkları Nasıl Ayarlanıyor?

Bu epilasyonda temel faktör kıl varlığıdır. Çünkü lazer ışını kıl üzerinden kıl köküne gönderilmektedir. Epilasyon sonrası 15 gün içinde işlem yapılan alandaki kıllar dökülür. Sonraki seans için kıl çıkışı beklenir. Bu süre ortalama 6-8 haftadır. Fakat bazı durumlarda süre uzayabilir. 10-12 hafta kıl çıkışı görülmeyebilir.

Lazer Epilasyon Kansere Yol Açabilir Mi?

Bu güne kadar lazer epilasyona bağlı kanser olgusuna rastlanmamıştır.

Lazer Epilasyon Uygulanan Bölgeler

Koltuk Altı

Koltuk altındaki istenmeyen tüyler özellikle kadınlar açısından büyük sıkıntı yaratabilmektedir. Bu sebeple bu bölgeye yapılan lazer epilasyonlar en çok tercih edilenlerdendir. Koltuk altı en iyi sonuç veren bölgelerdendir.

Genital Bölge Ve Bikini Bölgesi

Klasik epilasyon yöntemlerinin Genital bölgeye uygulanması zordur. Genital bölge ve bikini bölgesi Lazer epilasyonun en iyi netice verdiği bölgeler arasında yer almaktadır. Kalıcı bir çözüm için lazer epilasyon iyi bir tercih sebebidir. Koltuk altı ve genital bölgelerdeki batık ve kıl dönmesi sorunları Lazer epilasyon yöntemi kıl köküne direkt etki ederek kıl oluşumunu engellediği için ortadan kalkar.

Bacak

Bu bölgedeki tüylenmeler genetik özellikler taşır. Kadınlar için bacak bölgesindeki istenmeyen tüylerin varlığı büyük sıkıntılar oluşturmaktadır.

Yüz

Yüz bölgesindeki tüylenmelerin hormonal olma ihtimali değerlendirilmeli ve gerekirse tedavi edilmelidir. Yüzde lazer epilasyonu iyi bir uzman tarafından uygun cihazla yapılmalıdır. Çünkü yüzdeki tüylenmelerin giderilmesi diğer bölgelere göre biraz daha zordur. Ayrıca sırt bölgesine, kollara, çene ve bıyık bölgelerine, ense ve boyun bölgelerine de lazer epilasyon uygulanabilmektedir. Lazer epilasyon, erkekler için de çok iyi bir çözüm yöntemidir.

Write a Comment

This site is registered on wpml.org as a development site.