Liposuction (Yağ Aldırma)

liposuction-yag-aldirma-43rLiposuction (yağ aldırma), özel kanüller aracılığı ile cildin altındaki fazla yağ birikimlerinin vakum veya özel hazırlanmış enjektörler kullanılarak emilmesi yöntemidir. Fazla yağlar rahat ve güvenli bir şekilde bu yöntem yardımıyla alınabilmektedir.

Bu operasyon için kesinlikle bilinmesi gereken husus uygulamanın bir zayıflama ve obezite tedavisi olmadığıdır. Liposuction (yağ alma), vücut şekillendirme için uygulanan bir yöntemdir. Bölgesel yağlanma Erkeklerde genelde karın-göbek çevresinde, kadınlarda ise bel-basen bölgelerinde görülür. Bu genetik bir durumdur ve cinsiyete göre yağlanma bu bölgelerde olur. Bu bölgelerdeki yağ depolarını gidermenin etkili bir yöntemi Yağ aldırma (liposuction) işlemidir.

Sadece bel, basen ve karın bölgelerine Liposuction işlemi uygulanmaz. Yağ alma gerektiren ve kilo verme sonrası atılamayan yağların bulunduğu çene altı, sırt, üst kollar, memeler, bacaklar, diz içi gibi bölgelere de uygulanabilir. Genellikle kilosu normal veya hafif kilo fazlası olan kişilerde normalden fazla yağlanma olan bölgelerde Liposuction işlemi uygun olur.

Günümüzde artık klasik liposuction yerine çok daha ileri teknoloji kullanılarak yapılan Lazer Lipoliz (SlimLipo) işlemi gerçekleştirilir. Merkezimizde de Lazer Lipoliz (SlimLipo) uygulanmaktadır. Bu sebeple cerrahi operasyon çok basitleştirilmiş ve hasta konforu artırılmış olmaktadır.

Uzman doktor tarafından Liposuction yapılacak yer öncelikle özel kalem yardımı ile çizilir sonra yağ alınacak alan tamamen belirlenir. Lazerleme işlemi Liposuction yapılacak yer belirlendikten sonra yapılır ve yağ aldırma operasyonu gerçekleşir.

LİPOSUCTİON’DAN SONRA VÜCUTTA TEKRAR YAĞLANMA OLUR MU?

Yağlanma, yağ hücrelerinin adedi ve büyüklüğü ile ilgilidir. Kilo verildiğinde yağ hücrelerinin adedi azalmaz sadece hücreler küçülür. Bunun için tekrar aynı şekilde kilo alınması her zaman bir ihtimaldir. Bu yağ hücrelerinin bir kısmı Liposuction işlemi ile vücuttan alındığı için tekrar kilo alınsa bile, vücut şekli eskisi gibi olmaz yani eskisi kadar yağlanma meydana gelmez.

HAMİLELİK KİLOLARI İÇİN LİPOSUCTİON UYGULANABİLİR Mİ?

Yağ aldırma işlemi doğum sonrasında, öncelikle emzirme süresinin geçmesi ve kiloların doğal yollardan verilebilmesi için 1 yıl kadar beklenilmesi önerilmektedir. Böylelikle vücut üzerindeki deformasyonlar da net şekilde ortaya çıkmış olmaktadır.

Liposuction (Yağ Aldırma) Yapılma Nedeni;

Liposuction operasyonlarının temel amacı, yağların değil yağ hücrelerinin alınmasıdır. Sadece cilt altında biriken yağı yok etmez aynı zamanda cildin daha gergin ve genç görünmesi de bu yöntemle sağlanır. Bölgesel yağ fazlalığı giderilerek vücuda şekil verilir. Cildin gevşek olan kısımlarında gerginlik elde edilir. Bu yöntem terlemeyi önlemek için koltuk altına da uygulanabilir.

Liposuction (Yağ Aldırma) Operasyon Yönetimi;

İşlem yapılacak alanın durumuna göre lokal ya da genel anestezi altında Liposuction, yapılabilir. Operasyon esnasında uygulama yapılacak bölgelere küçük kesiler atılır ve yağ depolarındaki yağlar vakumlanarak alınır. SlimLipo ameliyatında planlanan bölgelerden 3-4 mm’lik küçük kesiler açılarak yağlar alınır. Operasyon 1-5 saat boyunca sürer.

Alınacak sonuçlar yaşı genç kişilerde daha verimli olur. Operasyonun başarısını deri elastikiyeti bozulmuş olan kişilerde, deri fazlalıklarının çıkarıldığı germe ameliyatlarının da yapılması artıracaktır.

Liposuction (Yağ Aldırma) İyileşme Süreci

Ameliyatın uygulandığı bölgelere ve alınan yağ miktarına göre ameliyat sonrası tüm süreçler değişebilmektedir. Ameliyat sonrası aynı gün hastanın taburcu edilmesi mümkündür ancak bazı durumlarda ise tedbir amaçlı bir gün hastanede yatışı gerekebilir.

Bandaj uygulaması operasyondan sonra işlem uygulanan bölgeye yapılır. Bu bandaj yaklaşık 4-5 gün kalır. Genellikle 3. günde ilk pansuman yapılır. Normal gündelik yaşama Ortalama 1 hafta içinde dönülür. Erken dönemde bir miktar şişlik ve morluk olabilir. Bunlar hızla kendiliğinden düzelir. Şişliklerin tamamen geçmesi 4-6 ayı bulabilir. 3-4 hafta süre ile korse kullanılması vücut formunun hızlı yakalanması için önerilir.