Meme Küçültme

meme-kucultme-operasyonu-54

  Meme küçültme; aşırı derecede büyük ve sarkık olan göğüslerin forma sokulması işlemidir. Genetik ve hormonal sebepler, fazla kilo alma, ilerleyen yaş, bazı ilaçlar ve tümörler gibi sebepler memelerin aşırı büyümesine ve sarkmasına sebep olabilir. Bu operasyonda fazla meme dokusu, yağ dokusu ve deri çıkartılarak hafif ve estetik bir göğüs elde edilir.

Meme Küçültme Nedenleri;

  • Kadınlar için estetik görünüşün en önemli olduğu 18-30 yaşlarında estetik olarak hoş olmayan görünüm (sarkıklık, büyüklük, meme ucunun genişlemesi, meme ucunun meme altı kıvrımından daha aşağıya inmesi)
  • Giysi ve iç çamaşır kullanımında yaşanan zorluklar.
  • Boyun, omuz, bel ve sırt ağrısı şikayetleri
  • İskelet sisteminde meydana gelen bozukluklar

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi – Sonrası;

Ameliyat öncesinde bir takım testler yapılarak yeterli kan akışının devamının sağlanacağı, memenin süt salgılamasını engellemeyen, göğsün tüm fonksiyonlarının devam edeceği, meme başı hissiyatının kaybolmayacağı, görünüm ve işlevselliğin doğallığını kaybetmeyeceği teknik seçilmeye çalışır. Operasyon zorluğu sarkma ve büyüklüğe bağlı olarak artar. Bazı durumlarda ileri yaşlarda işlevselliğin kaybedilmesi kaçınılmaz olur.

Ameliyat sonrası hasta 1 – 2 gün yatar.3. gün normal hayatına dönen hasta banyoda yapabilir. 10 gün sonra iş hayatına dönebilir. 6-8 hafta süresi boyunca özel şekillendirici ve sıkılaştırıcı sütyen kullanır. 6-8 hafta boyunca ağır iş ve spordan uzak durmalıdır. 6 ay boyunca balenli sütyen kullanılmamalıdır.

Meme Küçültme Ameliyat Yaşı;

Bu ameliyat meme dokusunun gelişimini tamamladığı 17-18 yaşından itibaren yapılabildiği gibi istisnai özel durumlarda daha erken yaşlarda da yapılabilmektedir. Bu ameliyat öncesinde meme büyümesinin tamamen durduğundan emin olmak gerekir.

Meme Küçültme Operasyonu Sonrası İz Kalır mı?

Operasyon sonrası meme ucunun çevresinde hafif bir kızarıklık ile meme ucundan aşağı doğru bir iz kalacaktır. 6 ay sonrasında isteğe bağlı olarak bu izleri yapılacak müdahale ile daha da görünmez hale getirmek mümkündür. Meme Küçültme ameliyatı sonrası göğüste tekrar büyüme olmaz. Bu ameliyat kanser riskini arttırmadığı gibi operasyonu olan kadınlarda meme kanseri daha da az görülür.