PRP Tedavisi

prp-rich-plazma-teknigi-433Kanın temel hücrelerinden olan trombosit (platelet) kanda pıhtılaşmayı sağlar. Aynı zamanda onarım ve iyileştirme sürecine olan büyük katkısı sayesinde PRP bir çok tedavide kullanılabilen bir yöntem olmuştur. PRP Tedavisi; uygulama yapılacak bölgeye Trombosit’lerin verilmesi işlemidir.

Özel bir santrifüj cihazında yüksek hızda ve belli sürede işleme tabi tutulması için kişinin kanı steril bir ortamda alınır. Trombosit açısından zengin bölümü üst kısımda ayrışırken kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çöker. Uygulama yapılacak bölgeye Trombosit bakımından zengin olan plazmanın verilme işlemi 30 dakika sürer. Uygulamadan hemen sonra ciltte canlılık ve parlaklık ortaya çıkar. Belirgin bir etki üç veya dört uygulamadan sonra görülür.

PRP Tedavisinde Amaç

Dokularda bir hasar oluşursa Hasar görmüş dokuların onarımını sağlamak için gereken onarıcı kan bileşenleri olan trombositler (platelet), bu dokuya toplanarak onarım süreci başlatırlar. PRP tedavisinin amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombositi verir. PRP ile elde edilen trombositlerin yoğunluğu, kandakinden 2-4 kat fazla olduğundan, PRP tedavisi sonrasında hasarlı dokunun onarımı hızlı ve güçlü bir şekilde başlar.

PRP ile Cilt Yenilenmesi

Yaşlanma ile birlikte deride çeşitli fiziksel değişiklikler olur. Cilt yüzeyindeki hafif çaplı hasarlara yönelik lazer ve peeling uygulamaları sonrası büyüme faktörlerinin iyileşme süreci tetiklenmiş olur. Dermokozmetik ürünler de benzer şekilde derimizi yeniden yapılandıran maddelerin veya sentetik olarak elde edilmiş büyüme faktörlerinin bir iyileşme süreci başlatmasını sağlarlar. Bu kimyasal tedavilere rağmen derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine vücudun kendisidir. Bu nedenle plazma uygulaması (trombosit nakli), damarlarımızda dolaşan bu gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

PRP Nerelerde Etkilidir?

Bütün vücutta etkilidir. Ancak PRP tedavisi özellikle kullanıldığı alan bakımından; yaraların iyileşmesi, kırışıklık, akne izleri gibi cilt problemlerinin büyük ölçüde giderilmesi ve cildin yenilenmesinde son derece etkilidir.

Uygulama Yöntemi

  • Dolgu enjeksiyonu yöntemiyle.
  • Mezoterapi yöntemiyle
  • Maske ve krem olarak da hazırlanıp uygulama yöntemiyle.

Tedavi Süresi 

Ciltte artan sağlıklı bir görünüm ve parlaklık İlk uygulamadan itibaren ortaya çıkar. Daha sonra ayda bir yapılacak 3 üncü veya 4 üncü uygulamadan sonra (yaklaşık 4 ay sonra) etki görülmeye başlanır. 3 veya 4 uygulama sonucunda alınacak sonuçlar, 10-12 ayda bir uygulanan tekrar kürleriyle etkisini sürdürür.

PRP Uygulama Alanları Nelerdir?

  • Estetik amaçlı uygulamalarda; yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölgelerinde.
  • Lazerle soyma gibi uygulamalardan hemen sonra derinin hızla onarılmasının sağlanmasında.
  • Deride yıllarca ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın sonucunda oluşan kırışıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın kazandırılmasında.
  • İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünde.
  • Saç dökülmesi tedavisinde.
  • Yüz bölgesindeki yılların getirmiş olduğu çöküntü olan bölgelerde dolgu amaçlı uygulamalarda.