Saç Dökülmesi Tipleri

sac-dokulmesi-tipleri-resim-3

Genel olarak, günlük ortalama 100 saç teli civarı saç dökülmesi normal olarak kabul edilir. Hamilelerde ce yeni doğan bebeklerdeki dökülmeler genel olarak kısmen Normal Saç dökülmesi sınıfına girer ve genelde geri dönüşümlüdür. Normalde saç ömrünü tamamladığın da, kendi kendine veya fön , tarama ve birtakım kozmetik ürünlerin saça uygulanması sonucu dökülme gerçekleşir.Bu dönemde ortalama 100 civarı saç dökülmesi normaldir.

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ (Androgenetİk Alopesİ)

Erkek Tipi saç dökülmesi, günümüz de erkek ve kadınlarda en sık görülen saç dökülmesi tipidir. Saç dökülmesinin asıl sebebi, DHT(Dihidro testesteron) denilen hormonun saçlar üzerindeki olumsuz etkisidir.DHT genetik olarak dirençsiz saçları etkileyerek erkek tipi dökülmeye neden olur. Bu dökülme tipi “Erkek Tipi Saç Dökülmesi” olarak bilinmesine rağmen,  kadınlarda da sık rastlanılan dökülme tipidir.

Erkek tipi saç döklmesi şakaklardan ve crown bölgesi dediğim tepeden başlayarak saçların incelmesi ve dökülmesi şeklinde devam eden bir tabloyla karşımıza çıkar. Bu süreç 18-20 li yaşlarda başlar ve 40 lı yaşlara kadar devam eder. Sadece başın yan tarafları ve iki kulak arasında bulunan bölgedeki saçlar kalır.Sadece başın yanlarındaki ve arkasındaki saçlar kalır.Bu bölge DHT dediğimiz hormona karşı dirençli saçlardan oluşur.Buradaki sağlıklı saçlar sayesinide eleriki dönemlerde başarılı bir saç ekimi yaptırma şansı her zaman bulunur.Ayrıca nakledildikleri yerdede bu özelliklerini koruyarak bir ömür dökülmezler.

Erkek tipi dökülme genetik yatkınlığa bağlıdır, kişiye ailesinden kalan bir mirastır. Bu dökülme,genetik kaynaklı olduğu için önlenebilmesi imkansızdır

Kadınlarda Saç Kaybı

Kadınlarda saç dökülmesinin birçok sebebi vardır ve ayrı başlıkta incelemek gereklidir.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Kaybı

Genetik saç dökülmesi yalnızca erkeklerde görülmez. Stres ve birtakım hastalıkların göstergesi olarak da, özellikle son dönemlerde kadınlar için de önemli bir sorun teşkil etmektedir. Saç kaybı yaşayan kadınların  çoğunda aslında kan androjen seviyeleri normaldir. Kanda androjen yükselmiş  ise, androjen üreten tümör yönünden araştırma yapılmalıdır. Kadınlarda androjen üreten organlar, yumurtalıklar ve böbreküstü bezlerdir. Polikistik over sendromu gibi hiperandrojeneminin diğer belirtilerinin görüldüğü tablolarda genetik etkenli saç dökülmesi sık görülür. Erkek tipi saç dökülmesi bulunan kadınlarda, hormonal bozukluklar veya androjen üreten tümörler açısından değerlendirme önemlidir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda, mutlaka, Erkek Tipi Dökülme var mı yok mu kontrol edilmelidir. Çünkü Kadın Tipi Dökülme daha tehlikelidir. Erkek Tipi Dökülme’de saç nakli yapılabilirken, Kadın Tipi Dökülme’de saç nakli başarı oranı düşmektedir. Bunun başlıca sebebi, Kadın tipi Dökülme de saçlar tamamen ncelmeye başlamıştır ve kökler artık eskisi kadar kalın değildir. İki kulak arasındaki bölge (ense) dediğimiz alanda, normalde kökler daima canlılığını korurken, Kadın Tipi Dökülme vakalarında saçlar tamamen zayıflamaya

Write a Comment

This site is registered on wpml.org as a development site.