Saç Ekimi Nedir? Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

sac-ekimi-nedir-ve-nasil-yapilir-32   Saç kaybı genellikle erkeklerde olmak üzere hem erkek hem de kadınlarda bir takım nedenlere bağlı gelişir. Bunların başlıcaları, hormonal bozukluklar ve genetik yatkınlık kaynaklı bulunmaktadır. Bununla birlikte, stres, kansızlık, vitamin eksikliği, demir-çinko eksikliği, ağır psikolojik vakalar hastalıklarda kullanılan bazı ilaçların yan etkileri gibi sebeplere bağlıdır.

Erkeklerde DHT denilen hormona karşı dirençsiz olan alın ve tepe bölgesindeki saçlar belli bir dönem sonra dökülmeye başlar.DHT hormonuna karşı direçli olan ense bölgesindeki saçlar ise özel durumlar haricinde neredeyse hiç dökülmezler İşte saç ekimi nin mantığı buradadır. Yani, dökülmeye dirençlisaçların ense bölgesinden, dökülen tepe, alın gibi ihtiyaç olan bölgeye saç köklerinin nakledilmesi işlemine Saç Ekimi denir.

Ense bölgesinden sağlıklı kökler, işinin uzmanı olan ekibimiz tarafından, steril bir ortamda lokal anestezi uygulanarak, açıklık olan alana teker teker nakledilir (yerleştirilir).Bu işlem lokal anestezi ile yapıldığı için, hastalarımız herhangi bir ağrı yada acı hissetmez. Uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda ekibimizin operasyondan sonra vereceği ağrı kesici ve antibiyotiklerin düzenli kullanılması ile operasyon sonrası dönem sorunsuz atlatılmış olur.

Operasyonun ardından işlem yapılan bölgede kan pıhtılaşması sebebiyle kırmızı noktalar halinde kabuklanma olur. İşlemden sonra yaklaşık 10 -12 gün boyunca her gün, gündeen az bir kez saçların yıkanması gerekir. Bu sayede kabuklanmanın daha hızlı temizlenmesi sağlanmış olur. Bununla birlikte, bu 10 günlük sürenin ardından kabuklar genel olarak dökülür ve operasyon yapılan bölge iyileşme sürecine girer. Operasyondan yaklaşık 3-4 hafta sonra ise, ekilen saçlar dökülmeye başlar. Dökülen saçlar ekilen saç kökü değildir, saç kökünün uzantısı olan kıl yapılarıdır.Bu açıdan panik yapılacak bir durum değidir vebeklenen bir süreçtir.

Operasyondan sonra yaklaşık 2-3 ay her hangi bir değişiklik gözlenmez. Üçüncü ayda, yeni saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlar. Kişideki asıl değişim yaklaşık 6 ay sonra görülür. Altıncı aydan sonra ise, her ay çok daha belirgin bir şekilde saç yoğunluğu artmaya başlar. Operasyondan yaklaşık 1 yıl sonra ise, yeni saçlar tamamen çıkmış olur.

Saç ekimindeki en önemli unsurlardan biride, işlemden önce hastanın saç dökülmesinin devam edip etmediğidir. Buradaki teşhise göre ve ekim yapılacak alanın büyüklüğüne göre, bir yada birden fazla seansın yapılması gerektiği belirlenir.

Kadınlarda Saç Ekimi

   Saç kaybı; kadınlardada sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Farklı nedenlerden kaynaklanan saç dökülmesini durdurmak amaçlı her türlü kozmetik ürüne genelde kadınlar başvurur. Ama saç dökülmesi devam ederse, başın üst kısmında açıklık meydana gelir. Eğer saç dökülmesi sonucu açıklık oluşmuşsa , saç ekimi yaptırmanın zamanı da gelmiş demektir. Çünkü saçlar döküldükten sonra hiçbir kozmetik ürün dökülen saçları çıkarmaz ürünler saç çıkartmaz. Sadece erkeklere yönelik olduğu düşünülen saç ekimi, FUE Tekniği ile artık kadınlarda da başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. İşlem saç ekiminin olağan seyri ile sürdürülür.

FUE Tekniği ile uygulanan saç ekiminin en iyi yönlerinden bir taneside, ekilecek saçların kesilmeden de ekilebilmesidir,yani bayanlarda saç ekimi uygulaması yapılırken, saçta herhangi bir kesme yapılmaz. Ense bölgesinden bir pencere şeklinde alınan greftlerin yarattığı seyrelme, saç toplandığında dahi görünmemektedir.