Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası

sac-ekimi-oncesi-sonrasi-32   Operasyon sonrası bakım ve seyir Operasyon sonrasında ekim yapılan bölgede ufak noktasal kırmızılıklar görülür ve birkaç gün içinde kabuklanmalara dönüşür.Bu kabuklanmaların tamamen temizlenmesi yaklaşık 15 günlük bir süreç gerektirir.Ayrıca operasyon sonrası saçların alındığı bölge bir bandajla kapatılır. Bu bandajın kalma süreside 3 gündür. 3. Gün bandajın çıkmasıyla birlikte saç yıkaması yapılmalıdır.

15 günlük süreçten sonra artık başınızda herhangibir iz kalmamışıtır ve ekilen saçlar bir miktar uzama eğilimindedir. Bu uzamalar geçicidir. Kökler saçları bırakmış, saçlar greft boyunca uca doğru uzayıp dökülmek üzere salınıma geçmişlerdir. Bu süreç 2-3 hafta kadar devam eder. Ekilen saçlar artık dökülmüştür ve ekim bölgesinde herhangi bir kızarıklık ve iz kalmaksızın operasyon öncesi görünüme geri dönülür.

Ekilen saçlar 3. aydan itibaren düzensiz bir çıkma eğilimindedirler. Çıkan saçları kesilmezse uzamaya devam ederler. Bu dönemde ekim bölgesinde birkaç sivilcelenme olması muhtemeldir. Bunun nedeni cildi delip çıkamayan kılların cilt altında mahsur kalmasıyla gelişir. Bu sivilceler küçük kırmızı veya daha büyük sarı uçlu olabilir.İçeride önce kızarık sonra sarı iltihap toplanabilir. Bunlar sterildir, herhangi bir enfeksiyona sebep olmaz. Çoğu zaman kendiliğinden geçer. Saç ekiminin ortalama sonuçları 8. ayda görülür ve artık büyük kısmı çıkmıştır. Ancak bu süreç ortalama 12 aydır.Tepeye doğru ekilen saçlar öndekilere göre daha geç çıkarlar.

SAÇ EKİMİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Saç ekimi sonrası ilk üç gün en çok dikkat edilmesi gereken dönemdir. Ekim bölgesinin herhangi bir travma veya sürtmeye maruz kalmaması gerekir. Çünkü ekilen greftler açılan minik yuvacıkların içine yerleştirilir herhangi bir sürtme halinde yerinden çıkar. Özellikle kıyafet giyerken önü açılabilen ve rahat giyip çıkartılabilecek kıyafetler tercih edilmelidir.

  •     Yatarken sırt üstü ya da yarı yatar pozisyonda yatılmalıdır. Boyun yastığı veya havlu kullanarak başın arkasını desteklemeli, yastığa gömülmesi önlenmelidir.
  • Ekim sonrası ilk iki gün dinlenilmesi gerekir. Öne eğilerek yapılan hareketlerden uzak durulmalıdır.
  • Çok ayakta kalmak göz altlarında ve yüzde şişliklere yol açabilir.
  •    Operasyon günü ve takip eden 3 günlük süreçte kesinlikle sigara içilmemesi oldukça önemlidir. Sigara içmek dokulardaki kanlanmayı azalttığı ve yara iyileşmesini geciktirdiği için ekim yapılan saçlar üzerinde istenmeyen etkiler gösterebilir.
  • Operasyon sonrası üç gün alkol, kan sulandırıcı ilaçlar, tuzlu gıdalar dan uzak durulması gerekir.
  • Saç ekimi sonrası 3. gün saçlarınızı yıkamanız gerekir. İlk yıkamanızı ekim yapılan merkezde yapılmalıdır veya yıkama için gelmeyecekseniz nasıl yapılması konusunda size bilgi verilir.
  • Saç ekimi sonrası ekim bölgesinde kaşıntılar olabilir. İlk 15 bu bölgenin tırnakla sert bir şekilde kaşınmasından kaçınılmalıdır.
  • Ekimden sonra ekim bölgesine temas etmeyen sert sapka kullanılabilir.Kafaya yapışacak bere tarzı şapkalardan uzak durulmalıdır.
  • İlk 15 günlük süreçte hamam sauna deniz ve güneşten uzak durulmalıdır. Ayrıca bu süreçte ağır spor ve aktivitelerden kaçınılmalıdır.
  • Operasyondan 20 gun sonra saçlar sadece makas kullanarak kestirilebilir.Üç ay boyunca ustura ve kullanılmaması gerekir.3 ay sonunda makinayla saçlar kestirilebilir.

Write a Comment

This site is registered on wpml.org as a development site.