Yüz Germe

yuz-estetigi-fiyatlari-32   Yüz estetiği (germe) ameliyatı, hastanın daha genç bir yüz görünümüne kavuşturulması gevşeyen veya sarkmış olan yüz derisinin fazlalıklarının alınmasıdır. Yapılacak ameliyat, yaşlanmayı durdurmaz ama yüz görüntüsünde gençleşme sağlar. Yaşlanma saati geri döndürülür, yavaşlatılır ama çalışmaya devam eder.

Yüz germe estetiğini; yaş ve birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırıldığı cerrahi işlemler oluşturmaktadır. Yüzün değişik bölgelerindeki sarkmış ve gevşemiş dokuları orijinal yerlerine asmak ve sarkmış derilerin fazlasını atarak hastanın doğal ve genç bir yüze sahip olmasını sağlamak Yüz germe estetiğinin amacıdır.

Yüz Germe Yapılma Nedeni;

Yaşlılık ve yer çekimi etkisiyle boyun derisinin gevşemesi ve boyunla çene arasındaki açının kaybolmasıdır. Boyun kaslarında gevşeme olması ve gıdı bölgesinde yağ toplanmasıdır. Yüzün üst bölgesinde alt çene kemiği boyunca deri sarkmaları ve yağ toplanmalarının olmasıdır. Burundan dudak kenarına doğru uzanan kıvrım (nasolabial kıvrım) boyunca deri katlanmaları ve bu kıvrımın derinleşmesi.

Elmacık kemiği üzerindeki dolgunluğun yok olması Elmacık kemiği üzerindeki yağ yastıkçığının yerçekimi etkisiyle aşağıya doğru sarkması, ve nasolabial kıvrımın derinleşmesi. Göz çevresinde kırışıklıklar oluşması. Üst göz kapaklarında deri katlantıları olması, alt göz kapaklarında ise kırışıklıklar ve yağ torbalarının ortaya çıkması. Alın ve kaşlarda da gevşeme ve sarkmaların oluşması. Kaşların aşağıya doğru inmesiyle, göz kapakları üzerinde katlanmaların oluşması ve alındaki çizgilerin derinleşmesi.

Yüz Germe Operasyon Yapılma Şekli

Yüz germe estetiği, yaşlanma sonucunda bollaşan derinin uygun yerlerden kesilip yüzün yan taraflarından arkaya-yukarı doğru çekilerek gerilmesi ve fazla kısımlarının kesilerek tekrar dikilmesinden ibarettir. Operasyondaki en önemli konu, yüz mimik kaslarını hareket ettiren yüz sinirinin (fasiyal sinir) korunmasıdır. Bu sinir her iki yanak bölgesinde çok ince dallara ayrılmakta ve derinin altında uzanmaktadır.

3 farklı alanda uygulanabilir:

  • Üst yüz bölümü (alın ve kaşlar)
  • Orta yüz bölümü (gözler hizası ile ağız hizası arası)
  • Alt yüz bölümü (ağız kısmı ve boyun)

Yüz germe ameliyatı genel anestezi veya sakinleştirici ile desteklenmiş lokal anestezi ile yapılabilir. Ameliyat, yapılacak işlemlere göre 2 ile 9 saat arasında değişmektedir. Hasta operasyon süresine bağlı olarak genelde bir gece hastanede kalır.

Operasyon bitiminde işlem yapılan alana iki adet dren konur. Bu drenler 24-36 saat sonra çekilir. Hasta ameliyattan yüz germe korsesi ile çıkar ve bu korsenin bir hafta giyilmesi istenir.

Yüz Germe Ameliyat Yaşı

Operasyonu genelde 40 yaş ve üzerinde olanlar tercih eder. 40 yaş altında olmasına karşın, boyun, yüz ve dudak kenarlarında sarkma, yağlanma ve katlanma olan kişiler için de uygun bir operasyondur.

Yüz Germe İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası altıncı günde dikişler alınır. Bu süre içinde ağrı rahatsız edecek şiddette olmaz ve ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. 7-10 gün içinde yüzdeki ödem ve morluklar büyük ölçüde kaybolmaktadır. Kadınlar 10 günden sonra makyaj yapabilir. En geç 10 gün içinde normal hayata dönülür.

Ameliyat öncesi ve sonrası en az 3 hafta önce ve sonrası hastaya sigara içmemesi önerilir. Ayrıca ameliyat sonrası birkaç hafta güneşten korunma ve güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır. Cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık 3-6 ay sürer. Bazı operasyonlar 7 ila 15 yıl sonra tekrar cerrahiye ihtiyaç duyarken, birçok hastada ikinci bir estetik gerekmez.